Gdzie się zatrzymać podczas wyjazdu?

Wyjeżdżając gdzieś na dobę, dwie lub kilka, trzeba pomyśleć o jakimś noclegu. Najczęściej pierwsze, co przychodzi przy tej okazji na myśl to hotel lub motel.

Ale czy motel i hotel to to samo?

I wtedy zazwyczaj zaczynamy się zastanawiać nad zagadnieniem: hotel a motel różnice. Hotel to miejsce, w którym można przenocować przez kilka nocy. Musi on posiadać przynajmniej 10 pokoi noclegowych, zwłaszcza 1- i 2-osobowych. Hotele mają oznaczenie gwiazdkowe: od jednej do pięciu gwiazdek. Pod ilością gwiazdek kryje się wyposażenie, standard poszczególnych usług, a nawet dokładna lokalizacja. To, że hotel ma jedną gwiazdkę nie oznacza jednak, że klient musi się tu martwić np. o bałagan i brud – o tym nie ma mowy. Każdy hotel musi pod tym względem spełniać pewne minimalne standardy, aby móc przyjmować gości. Oczywiście, hotel 5-gwiazdkowy zapewni największy komfort: ilość miejsca w pokoju, czy dodatkowe usługi, z jakich klient może korzystać podczas pobytu w hotelu.

A czym jest motel?

To także rodzaj hotelu, ale zazwyczaj wpisuje się on w pewne konkretne ramy. Np. motel znajduje się przy często uczęszczanych trasach samochodowych, zwłaszcza tych naprawdę długich; czasem można je też spotkać na obrzeżach miast. Motele zazwyczaj posiadają parkingi dostosowane do ilości pokoi – zakładając, że goście ze wszystkich pokoi dysponują przynajmniej jednym samochodem albo autem o sporych rozmiarach. Zdarza się, że motel świadczy też usługi gastronomiczne (rano można zjeść śniadanie). Wiele moteli znajduje się w niedużej odległości od stacji paliw. Motele są nastawione przede wszystkim na najkrótsze pobyty gości, czyli na jedną noc i niekoniecznie na całą dobę. Goście mają gdzie przenocować, jeśli w trasie zaskoczy ich noc i zazwyczaj na drugi dzień z rana jadą dalej. Motel powinien dysponować przynajmniej 10 pokojami jedno- i dwuosobowymi. Dodatkowa różnica miedzy motelami i hotelami jest też taka, że motel wybiera się zazwyczaj dość przypadkowo. Tzn. korzysta się z noclegu motelowego w motelu, który mija się akurat, kiedy nadchodzi moment na odpoczynek. Przy hotelach klienci raczej nie lubią zdawać się na przypadek. Musza mieć pewność, że w konkretnym hotelu będzie wolny pokój wtedy, kiedy będą tego potrzebowali, więc rezerwują nocleg na konkretny termin. Motel i hotel sprawdzają się w różnych sytuacjach, choć ich działalność opiera się o tę samą ideę – przede wszystkim noclegową. Hotele natomiast mogą oferować rozszerzoną ofertę różnych dodatkowych usług, jak np. basen, czy sauna.

Redakcja ciekawenoclegi.pl