Gdzie się zatrzymać podczas wyjazdu?

Wyjeżdżając gdzieś na dobę, dwie lub kilka, trzeba pomyśleć o jakimś noclegu. Najczęściej pierwsze, co przychodzi przy tej okazji na myśl to hotel lub motel.

Ale czy motel i hotel to to samo?

I wtedy zazwyczaj zaczynamy się zastanawiać nad zagadnieniem: hotel a motel różnice. Hotel to miejsce, w którym można przenocować przez kilka nocy. Musi on posiadać przynajmniej 10 pokoi noclegowych, zwłaszcza 1- i 2-osobowych. Hotele mają oznaczenie gwiazdkowe: od jednej do pięciu gwiazdek. Pod ilością gwiazdek kryje się wyposażenie, standard poszczególnych usług, a nawet dokładna lokalizacja. To, że hotel ma jedną gwiazdkę nie oznacza jednak, że klient musi się tu martwić np. o bałagan i brud – o tym nie ma mowy. Każdy hotel musi pod tym względem spełniać pewne minimalne standardy, aby móc przyjmować gości. Oczywiście, hotel 5-gwiazdkowy zapewni największy komfort: ilość miejsca w pokoju, czy dodatkowe usługi, z jakich klient może korzystać podczas pobytu w hotelu.

A czym jest motel?

To także rodzaj hotelu, ale zazwyczaj wpisuje się on w pewne konkretne ramy. Np. motel znajduje się przy często uczęszczanych trasach samochodowych, zwłaszcza tych naprawdę długich; czasem można je też spotkać na obrzeżach miast. Motele zazwyczaj posiadają parkingi dostosowane do ilości pokoi – zakładając, że goście ze wszystkich pokoi dysponują przynajmniej jednym samochodem albo autem o sporych rozmiarach. Zdarza się, że motel świadczy też usługi gastronomiczne (rano można zjeść śniadanie). Wiele moteli znajduje się w niedużej odległości od stacji paliw. Motele są nastawione przede wszystkim na najkrótsze pobyty gości, czyli na jedną noc i niekoniecznie na całą dobę. Goście mają gdzie przenocować, jeśli w trasie zaskoczy ich noc i zazwyczaj na drugi dzień z rana jadą dalej. Motel powinien dysponować przynajmniej 10 pokojami jedno- i dwuosobowymi. Dodatkowa różnica miedzy motelami i hotelami jest też taka, że motel wybiera się zazwyczaj dość przypadkowo. Tzn. korzysta się z noclegu motelowego w motelu, który mija się akurat, kiedy nadchodzi moment na odpoczynek. Przy hotelach klienci raczej nie lubią zdawać się na przypadek. Musza mieć pewność, że w konkretnym hotelu będzie wolny pokój wtedy, kiedy będą tego potrzebowali, więc rezerwują nocleg na konkretny termin. Motel i hotel sprawdzają się w różnych sytuacjach, choć ich działalność opiera się o tę samą ideę – przede wszystkim noclegową. Hotele natomiast mogą oferować rozszerzoną ofertę różnych dodatkowych usług, jak np. basen, czy sauna.

Redakcja ciekawenoclegi.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *