Strona główna
Miejsca
Tutaj jesteś
Miejsca

Nowy pas startowy i przebudowa terminala pasażerskiego – o inwestycjach w Balicach

Data publikacji 25 marca 2020

O tym, że Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice wymaga ulepszenia infrastruktury, wiadomo już od dawna. Liczba pasażerów obsługiwanych przez lotnisko systematycznie rośnie – stąd konieczność realizacji inwestycji przewidzianych w „Planie Generalnym Lotniska Kraków/Balice”.

„Plan Generalny Lotniska Kraków/Balice” to nic innego jak rozwinięcie „Planu inwestycji do roku 2023”. Dostał zielone światło od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach, nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby przystąpić do zintensyfikowania działań rozpoczętych już w 2017 r.  Docelowa przepustowość lotniska w Balicach ma wynieść 12 mln – przewiduje się, że taki rezultat zostanie osiągnięty w 2036 r.  W 2019 r. w Balicach obsłużono ponad 8,4 mln pasażerów – 2020 r. z pewnością zamknie się lepszym wynikiem.

Budowa nowego pasa startowego kluczowym przedsięwzięciem w Balicach

Obsługa dużej liczby pasażerów możliwa będzie dzięki wybudowaniu nowego pasa startowego o długości ok. 3 km. Rozważano generalny remont dotychczasowego pasa, ale z przeprowadzonych kalkulacji jasno wynikało, że nie jest to rozwiązanie zbyt korzystne pod względem finansowym.  Plan rozbudowy portu lotniczego w Balicach zakłada, że nowy pas startowy będzie gotowy w 2021 r. Umożliwi to uruchomienie wielu nowych połączeń, co dla pasażerów z Małopolski (i nie tylko) będzie sporym udogodnieniem.

Nowy pas startowy to nie wszystko

Lotnisko w Balicach doczeka się gruntownej modernizacji terminala pasażerskiego. Jego powierzchnia zostanie powiększona do 80 tys. m kw. (obecnie wynosi 55 tys. m kw.). Przybędzie również miejsc parkingowych. Świetnym rozwiązaniem są np. podziemne parkingi.  Interparking Polska Sp. z o.o. obsługuje tego typu Balice parking. Cena za miejsce uzależniona jest od kilku czynników – głównie od tego, na jak długo zarezerwowane jest miejsce. Warto nadmienić, że posiadacze karty Pcard płacą mniej. Pasażerowie mogą skorzystać łącznie z ok. 450 miejsc parkingowych, dokonując wcześniejszej rezerwacji online.

Redakcja ciekawenoclegi.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?